چگونه در آب سرد شنا کنیم؟

  آبان 20, 1402   270


در این مقاله درباره مزایا و مراحل شنا در آب سرد صحبت کرده و به نکات مهمی اشاره کردیم که برای استفاده از حوضچه آب سرد استخر هم به دانستنش نیاز دارید.


شاید تا امروز درباره شناکردن در آب سرد شنیده و حتی این سؤال برایتان پیش آمده که آیا شنا در چنین شرایطی درست است یا به بدن آسیب می‌رساند؟!
جالب است بدانید که بر خلاف تصور ما بسیاری از شناگران از شنا در آب سرد لذت می‌برند و آن را به استخری با دمای متوسط ترجیح می‌دهند؛ اما یک سؤال مهم آیا این آب سرد به بدن آسیب نمی‌رساند؟ در ادامه همراهمان باشید تا کمی درباره این موضوع صحبت کرده و سپس به نکات مهمی اشاره کنیم که برای شنا در آب سرد به دانستنش نیاز دارید، در ادامه برای اطلاعات بیشتر درباره این موارد می‌توانید سری به مقاله تفاوت شنا در آب شور و شیرین بزنید.

مزایای شناکردن در آب سرد

اول ببینیم که آیا شنا در آب سرد مزیتی برای بدن دارد یا خیر؟!
احتمالاً بارها شنیده باشید که حوضچه آب سرد به تقویت استخوان‌ها و فرم دهی عضلات کمک می‌کند و بهتر است که در استفاده از سیستم سونا و جکوزی استخرها، حتماً چنددقیقه‌ای را هم در حوضچه آب سرد بمانید. با این مقدمه ببینیم که شنا در آب سرد چه فوایدی برای بدن دارد.
اولین و مهم‌ترین مزیت شناکردن در آب سرد، تقویت سیستم ایمنی بدن است، زیرا آب سرد باعث افزایش گلبول‌های سفید در بدن شده و عملکرد دفاعی را بهبود می‌دهد. علاوه بر این مورد، آب سرد باعث فعال شدن اندورفین می‌شود؛ در نتیجه احساس خوب و شادی‌آوری را به مغز القا کرده و در بهبود دل‌مردگی، کلافگی و خستگی روحی مؤثر است.
بهبود گردش خون بدن از دیگر مزایای شنا در آب سرد است، زیرا آب سرد باعث می‌شود بدن وارد فرایند گرم کردن رگ‌ها شود و بخواهد با این شرایط منطبق شود، در نتیجه سیستم گردش خون را بهبود می‌دهد. البته یادتان باشد که برای چنین مزیتی بهتر است که مشکلاتی مانند فشارخون یا سابقه سکته نداشته باشید زیرا ممکن است سرعت انطباق بدنتان پایین باشد و به جای استفاده از مزایا شناکردن در آب سرد، سرما بخورید.
فرم دهی عضلات، بهبود میل جنسی، کاهش استرس و تقویت وضعیت روحی جهت مقابله با افسردگی از دیگر مزایای شنا در آب سرد است. با این توضیحات بیایید برای شنا در استخر آب سرد آماده شده و البته پیش از آن برای اطلاعات بیشتر از مقاله دمای مناسب شنا در استخر و دریا کمک بگیرید.

چگونه در آب سرد شنا کنیم؟

گام‌به‌گام برای شناکردن در آب سرد

خب بیایید که قدم‌به‌قدم مراحل شنا در آب سرد را توضیح دهیم.

  • اول از همه یادتان باشد که پیش از ورود به استخر ملزم به دوش گرفتن هستید و برای این مورد لازم که شیر آب سرد را باز کرده و دوش آب سرد بگیرید تا کمی دمای بدنتان با آب سرد منطبق شود. بعد از بیرون آمدن از زیر دوش به طرف استخر حرکت کرده و سعی نکنید با حوله بدنتان را خشک کرده یا گرم کنید؛ زیرا نتیجه عکس داده و اصلاً هم توصیه نمی‌شود. اگر هم شناکردن بلد نیستید و از استخر می‌ترسید، از نکات مهم مقاله چگونه با ترس از شنا غلبه کنیم، کمک بگیرید.
  • برای شنا در آب سرد بهتر است که مایو مناسبی انتخاب کرده و با مایوهای همیشگی شنا نکنید. مایوی مناسب موردنظرمان برای شنا در دمای پایین طراحی شده و انعطاف و فضای کافی برای انجام حرکات را هم دارد.
  • ضخامت این مایوها بین 4 تا 6 سانتی‌متر است و کمک می‌کند تا بدن دمایش را حفظ کند. در واقع درست است که با شناکردن به مرور بدن گرم می‌شود اما برای انطباق با دمای سرد و پایین آب لازم است که دمای داخلی بدن و ارگان‌ها نیز حفظ شود.
  • گام بعدی مثل شروع هر ورزش دیگری گرم کردن است، پس پیش از ورود به استخر چنددقیقه‌ای را به تمرین‌های سبک و انجام حرکات کششی اختصاص داده و بدن را گرم کنید. درجا زدن، کشیدن عضلات دست و پا،
  • استفاده از تردمیل یا الپتیکال با سرعت متوسط به افزایش ضربان قلب و گرم کردن پیش از تمرین کمک می‌کند تا در حین انجام حرکات اصلی شنا عضلاتتان نگرفته، آسیب نبینید و بتوانید به راحتی حرکات مختلف را انجام دهید.
  • برای ورود به استخر با دمای پایین و آب سرد اصلاً شیرجه و ورود ناگهانی به آب را توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا هم علمی نیست و هم باعث آسیب جدی به ارگان‌های داخلی بدن می‌شود. برای شنا در آب سرد به آهستگی وارد آب شده و منتظر عکس‌العمل طبیعی بدنتان در مواجهه با دمای پایین آب باشید تا به مرور ضربان قلب بالا رفته و متوجه شوید که بدن با آب سرد منطبق شده است.
  • از آب سرد نترسید و به آهستگی شروع به نفس کشیدن کنید. در ضمن برای اجتناب از شُک شدن بدن در آب سرد حتماً کمی به صورتتان آب بپاشید. به آهستگی تمام بدن را وارد آب کرده و اجازه بدهید دمای بدن با آب سرد منطبق شود. سرتان را بالا نگه داشته و اصلاً زیر آب نبرید.
  • اگر آسم دارید، برای شنا در آب سرد مجوز دکتر متخصص را گرفته و زمانی که بدنتان با دمای آب منطبق شد، به آرامی شروع به شنای سبک و شناور شدن روی آب کنید. اگر دچار اضطراب، ترس یا احساس سرما شدید،
  • حتماً از استخر خارج شده و این تجربه را به زمان دیگری موکول کنید.
  • به‌عنوان نکته آخر هم یادتان باشد که برای تجربه شنا در آب سرد حتماً از قبل تمرین داشته و محدوده مشخصی را انتخاب کنید، اصلاً تنها نروید و با مربی یا ناجی هماهنگ کنید تا کنار استخر باشند. اگر خواستید به جای استخر آب سرد، در دریا یا حوض یخ شنا کنید، حتماً نزدیک ساحل شنا کرده و با مجوز گارد ساحلی وارد آب شوید تا در صورت بروز هر اتفاقی فوراً به شما رسیدگی شود.

چگونه در آب سرد شنا کنیم؟

کلام آخر 

در این مقاله از موج‌های آبی مشهد با مزایا و البته مراحل اصلی برای شنا در آب سرد آشنا شدیم. البته چنین پیشنهادی صرفاً برای افرادی است که تسلط کاملی به انواع حرکات شنا داشته و می‌خواهند تجربیات جدیدی داشته باشند. در مورد من و شما که در حد متوسط شنا کرده و استخر بیشتر برایمان تفریح و گذران اوقات فراغت است، تا حداکثر 5 دقیقه ماندن در حوضچه آب سرد کافی است تا هم سیستم دفاعی بدن را بهبود داده و هم به گردش خون و فرم دهی بهتر عضلاتمان بعد از تمرین کمک کنیم.

سؤالات متداول

بهترین سن شروع شنا برای کودکان چه زمانی است؟
کودکان از زمانی که تسلط کافی به راه رفتن داشته باشند، یعنی از 5 سالگی به بعد آماده یادگیری شنا هستند.
اگر سابقه مشکلات قلبی داریم، می‌توانیم از حوضچه آب سرد استخرها استفاده کنیم؟
برای افرادی که سابقه بیماری قلبی و یا سکته دارند، استفاده از جکوزی، سونای بخار و حوضچه آب سرد فقط و فقط با اجازه متخصص امکان دارد، یادتان باشد هیچ‌ چیز از سلامتی مهم‌تر نیست و در شرایط حاد پزشکی ممکن است کسی نتواند به شما کمک کند.
آیا آب سرد در کاهش دردهای عضلانی مؤثر است؟
بله، برای کاهش دردهای عضلانی می‌توانید دو تا سه دقیقه را در حوضچه آب سرد بمانید و سپس دوش بگیرید. خوردن مکمل منیزیم را هم فراموش نکنید.