چگونه در استخر روی آب بمانیم؟

  آبان 24, 1402   738


در این مقاله روش‌های شناور شدن روی آب صحبت شده است. شناور شدن عمودی و افقی در آب دو روش متداول هستند که مراحل آن‌ها قدم‌به‌قدم آموزش‌داده‌شده است. همچنین مهم‌ترین نکات برای شناور شدن روی آب و عوامل مهم اثرگذار در شناور شدن روی آب هم بیان شده است.


گاهی وقتی به استخر می‌رویم، افرادی را می‌بینیم که با تسلط کافی، بدون تقلاکردن روی سطح آب دراز کشیده و از آرامش آن لذت می‌برند. در این مواقع بسیاری از ما دوست داریم مانند آن‌ها بتوانیم خود را روی سطح آب شناور کنیم. اغلب فکر می‌کنیم این کار نیاز به تمرین و تمرکز زیادی دارد و تنها افراد حرفه‌ای می‌توانند این کار را انجام دهند؛ اما اصلاً این‌طور نیست. شما با دانستن چند نکته می‌توانید با کمی تمرین در استخر، خود را روی آب شناور کنید. در این مقاله قرار است به طور کامل درمورد این موضوع صحبت کنیم و راه‌هایی برای شناور ماندن روی آب را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید. 

شناور شدن عمودی روی آب داخل استخر

در این حالت تمام بدن شما داخل آب است و فقط سر شما بیرون از آب خواهد بود. این حرکت را می‌توان از ساده‌ترین، ابتدایی‌ترین و درعین‌حال از حرکات پایه‌ای شنا دانست. در عین سادگی، تسلط بر این حرکت بسیار مهم است؛ زیرا وقتی ناخواسته یا طی هر اتفاقی داخل آب می‌افتید بسیار اهمیت دارد که بتوانید خود را روی آب نگه‌ دارید. در ادامه ۲ روش برای ایستادن عمودی روی آب را به شما معرفی خواهیم کرد. 

حرکت دست استالینگ (stalling hand) 

برای این کار کافی است ابتدا سر خود را کاملاً مستقیم روی آب نگه دارید و چانه را کمی بالاتر از سطح آب قرار دهید. از تکان‌دادن سر و بازی‌کردن با شانه‌ها پرهیز کنید. پس از قرارگیری درست سر و چانه، آرام نفس بکشید. نفس‌کشیدن شمرده و آرام، آرامش شما را برای انجام حرکت بیشتر می‌کند. حالا کافی است دست‌ها و پاهایتان را با حرکات ملایم تکان دهید. حرکت پا در این روش بسیار کم است. حرکت دست‌ها باید در حالت افقی باشد. بهتر است پیش از ورود به آب چند بار این حرکت دست را اجرا کنید. برای این کار پشت دست‌هایتان را به هم نزدیک کرده و تقریباً روبروی نافتان قرار دهید. حالا به طور فرضی سعی کنید با دور و نزدیک‌کردن دست‌ها، آب را جابه‌جا کنید. در ذهن خود با حرکت دستتان یک علامت بی‌نهایت را بکشید. در این حرکت اینکه دست‌ها روبروی ناف قرار بگیرند، بسیار مهم است، چون در غیر این صورت ممکن است به زیر آب بروید؛ پس خوب آن را تمرین کنید. توجه داشته باشید که کل دست و قسمت ساعت باید حرکت کند پس فقط به حرکت دست تا مچ اکتفا نکنید. پس از کمی تمرین این حرکت در خشکی، داخل آب آن را اجرا کنید. شاید بسیاری از افراد فکر کنند تنها با حرکت دست نمی‌توان روی آب ماند؛ اما این باور اشتباه است. حرکت دست استالینگ از قوی‌ترین حرکات شنا برای ماندن روی آب است. به‌تنهایی و بدون حرکات سخت پا، فقط با اجرای صحیح این تکنیک می‌توان روی آب ماند. 

چگونه در استخر روی آب بمانیم؟

حرکت دست استالینگ همراه با پای دوچرخه 

این حرکت کمی‌ حرفه‌ای‌تر از حرکت قبلی است. در واقع بسیاری از مربیان شنا ابتدا حرکت دست استالینگ را آموزش می‌دهند سپس پای دوچرخه را به آن اضافه می‌کنند. شاید از خودتان بپرسید وقتی می‌توان تنها با حرکت دست استالینگ روی آب ماند چه لزومی دارد حرکت پای دوچرخه را هم یاد بگیریم؟ شما همواره نمی‌توانید با حرکت دست استالینگ روی آب بمانید. برخی اوقات وقتی آب مواج است، شما نیاز دارید حرکت پای دوچرخه را هم انجام دهید تا بتوانید روی آب بمانید. برای انجام این حرکت، تمام مراحل حرکت قبلی را انجام می‌دهید؛ اما حرکت پا به آن اضافه می‌شود. پاهایتان باید به حالت دوچرخه حرکت کند. دقت داشته باشید که این حرکات همگی باید آرام انجام شوند. اگر هول شوید و باعجله دست‌وپای خود را تکان دهید، احتمالاً به زیر آب خواهید رفت. از دیگر نکات مهم در اجرای این حرکت، هماهنگی دست‌ها و پاها با یکدیگر است. ممکن است دفعات اولی که می‌خواهید این کار را انجام دهید، حرکات دست‌وپای شما با هم هماهنگ نباشد؛ اما پس از کمی تکرار و تمرین می‌توانید این حرکت را درست انجام دهید. این حرکت آن‌قدر ساده است که احتمالاً حتی پس از یک جلسه شنا هم می‌توانید به آن تسلط پیدا کنید. 

شناور شدن افقی روی آب داخل استخر 

درازکشیدن روی آب یکی از کارهای بسیار لذت بخشی است که می‌توانید داخل استخر انجام دهید. این حرکت جدا از اینکه لذت‌بخش است، فواید زیادی هم دارد. همین که برای دقایقی وزن بدن شما از روی پاهایتان برداشته شود، برای عضلات و زانوی شما بسیار خوب است؛ اما سؤال اینجاست که چگونه این کار را انجام دهیم. در ادامه تکنیک‌های شناور شدن افقی روی آب را به شما آموزش خواهیم داد. 
بهتر است این حرکت را ابتدا در قسمت کم‌عمق استخر انجام دهید سپس با نظارت مربی شنا، آن را داخل قسمت عمیق تمرین کنید. این حرکت نسبت به شناور شدن عمودی روی سطح آب آسان‌تر است. کافی است ابتدا چانه خود را کمی بالاتر از حد معمول و سر خود را به عقب برگردانید. حالا یکی از پاهای خود را از زمین جدا کرده و وقتی کمی بالا آمد، پای دیگر خود را هم رها کنید. حالا سعی کنید بدن را در حالت کاملاً صاف قرار دهید. قسمت کمر و باسن خود را کمی به سمت بالا بکشید تا کاملاً روی سطح آب شناور شوید. می‌توانید کمی زانوهایتان را خم کنید تا قسمتی از پاهایتان داخل آب باشد. حالا سر را به‌اندازه‌ای داخل آب فروببرید که گوش‌هایتان داخل آب باشد. از انجام‌دادن این کار نترسید. در ابتدا می‌توانید برای تسلط بیشتر دستان خود را پشت گردنتان قرار دهید؛ اما پس از کمی تمرین می‌توانید آزادانه روی سطح آب دراز بکشید. نکته مهم در شناور شدن افقی روی آب داخل استخر این است که کف دست‌های شما باید به سمت سقف باشد. 

مطالعه مقاله چگونه در استخر روی آب بمانیم را در این مقاله بیان کردیم.

چگونه در استخر روی آب بمانیم؟

نکات مهم برای شناور شدن روی آب در استخر 

برخی افراد با وجود تمرین و تکرار برای شناور ماندن روی آب نمی‌توانند این کار را انجام دهند. در ادامه ما مهم‌ترین نکاتی که در این زمینه وجود دارد و بسیاری از افراد دقت کافی به آن‌ها ندارند را ذکر خواهیم کرد. 

حفظ خونسردی 

شاید برایتان عجیب باشد اما یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد نمی‌توانند روی سطح آب شناور شوند همین مسئله است. در واقع هنگامی‌که ترس از آب در وجود شما باشد و از شناور شدن بترسید، هیچ‌وقت نمی‌توانید حرکات را درست انجام دهید. وقتی با ترس از آب شنا می‌کنید، ماهیچه‌های شما مدام منقبض می‌شوند و معمولاً حرکات شنا را هیجانی و سریع انجام می‌دهید. حتی دیده می‌شود بسیاری از افراد حین تمرین دست‌وپای خود را به‌گونه‌ای تکان می‌دهند که انگار قرار است غرق شوند. در این گونه مواقع سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و با نفس‌های عمیق، ترس خود را کنترل کنید. به یاد داشته باشید در محیط استخر غریق نجات وجود دارد و احتمال غرق‌شدن شما بسیار کم است؛ بنابراین بدون ترس سعی کنید حرکات را یاد گرفته و به‌درستی انجام دهید. 

بالاآوردن چانه  

بالاآوردن چانه هم از مواردی است که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند؛ اما بسیار مهم است. شما باید برای شناور شدن هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی روی آب، چانه خود را بالاتر از سطح آب قرار دهید. این کار وضعیت ستون فقرات و فرم بدن شما را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که راحت‌تر شناور شوید. 

دم‌ و بازدم منظم  

ممکن است برخی افراد به شما بگویند هنگام شناور شدن روی آب، نفس خود را در سینه حبس کنید. این کار اشتباه است. با حبس‌کردن نفس در سینه استرس شما بیشتر می‌شود و نمی‌توانید حرکات را به‌آرامی و درست اجرا کنید. همچنین نه‌تنها هیچ اثر مثبتی در شناور شدن شما ندارد، بلکه برعکس می‌تواند باعث شود که به زیر آب بروید؛ زیرا در این حالت ماهیچه‌های شما متراکم هستند. 

صاف نگه‌داشتن بدن 

اثر صاف نگه‌داشتن بدن بر شناور شدن روی آب بسیار زیاد است. این مورد به‌خصوص برای شناور شدن در حالت افقی اهمیت دارد. وقتی شما بدن خود را در حالت افقی قرار می‌دهید، بدن شما مانند یک قایق روی آب پهن شده و روی آب شناور می‌شود؛ اما اگر بدن شما کج باشد، به‌راحتی داخل آب خواهید رفت. حتماً دقت کنید هنگام شناور شدن، سعی کنید لگن خود را کمی بالاتر بگیرید تا بدن شما در وضعیت کاملاً صاف قرار بگیرد. 

چه عواملی بر شناور ماندن روی آب اثر می‌گذارد؟ 

جدای از تکنیک‌های شناور ماندن و اصول آن، برخی عوامل هستند که به طور مستقیم می‌توانند بر این موضوع اثر بگذارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 

وزن افراد 

یکی از عواملی که بر این موضوع اثرگذار است وزن افراد است. افرادی که اضافه‌وزن دارند باید دقت داشته باشند که ممکن است تنها با تکنیک‌های گفته شده نتوانند روی آب شناور شوند. علت این موضوع این است که در این افراد بافت چربی نسبت به عضله بیشتر است. همین موضوع می‌تواند باعث شود که سخت‌تر از سایر افراد روی سطح آب شناور شوند. برخی از ورزشکاران به نسبت قدشان وزن بالایی دارند؛ اما وزن آن‌ها به‌خاطر عضلاتشان است. در این افراد این موضوع صدق نمی‌کند؛ اما اگر اضافه‌وزن به علت بافت چربی در بدن باشد ممکن است مشکل ایجاد کند. این افراد بهتر است برای انجام حرکات شنا از یک مربی شنا کمک بگیرند یا دست‌کم پیش از تمرین مستقیم داخل آب، به کمک یک تیوپ حرکات را انجام داده و پس از تسلط کافی بر حرکات، آن‌ را بدون تیوپ انجام دهند. 

چگالی آب  

هرچه آب چگالی بیشتری داشته باشد، شما مدت‌زمان بیشتری می‌توانید روی آب بمانید. 

اندازه شش‌ها 

هرچه افراد شش‌های بزرگ‌تری داشته باشند، بیشتر می‌توانند روی آب شناور بمانند. البته اثر این مورد از سایر موارد کمتر است.

در ادامه به شما پیشنهاد می‌کنیم که به مقاله علت شناور ماندن انسان روی آب سر بزنید.

کلام آخر 

از راه‌رفتن در استخر خسته شدید؟ بسیاری از افراد وقتی به استخر می‌روند بیشتر زمان خود را صرف قدم‌زدن در قسمت کم‌عمق استخر می‌کنند. شاید وقت آن رسیده کم‌کم تکنیک‌های ساده، اما جدیدی را امتحان کنید. شناور شدن روی سطح آب یکی از لذت‌بخش‌ترین و درعین‌حال ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید در استخر انجام دهید. در این مقاله سعی کردیم به‌تفصیل راه‌های شناور شدن روی سطح آب در استخر را قدم‌به‌قدم به شما آموزش دهیم. اکثر افراد با پیروی از قواعد گفته‌شده به‌راحتی می‌توانند خود را روی آب شناور کنند؛ اما درصورتی‌که شما شرایط خاصی دارید یا موفق به انجام این کار نشدید، در تمام مراحل می‌توانید یک تیوپ را زیر دستان خود بگیرید و همین مراحل را انجام دهید. 

سؤالات متداول 

آیا کودکان می‌توانند در استخر روی سطح آب شناور بمانند؟ 
بله، کودکان هم مانند بزرگسالان می‌توانند با اجرای تکنیک‌های شناور ماندن روی آب، به‌راحتی هم در حالت افقی و هم عمودی روی سطح آب شناور شوند. نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد سن کودک است. بهتر است کودکان زیر ۴ سال را به‌تنهایی بدون تیوپ روی سطح آب شناور نکنید مگر در حضور یک مربی حرفه‌ای شنا. این کار می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری مانند ترس از آب را در کودک ایجاد کند؛ اما در حالت کلی برای کودکان بالای ۴ سال با انجام تمرینات شنا و زیر نظر یک مربی می‌توان در آب رها کرد. 
آیا می‌توان به یکباره در قسمت عمیق استخر روی آب شناور شد؟ 
اگر اولین‌بار است که به استخر می‌روید پیشنهاد می‌شود این کار را در قسمت عمیق انجام ندهید؛ زیرا شما هنوز تسلط کافی ندارید. بهتر است حداقل ۲ جلسه در قسمت کم‌عمق استخر شنا کنید، سپس به قسمت عمیق بروید. 
آیا لازم است هنگام شناور شدن روی آب در استخر از بینی‌بند و گوش‌بند استفاده کرد؟ 
خیر، انجام این کار الزامی نیست؛ اما درصورتی‌که شما تازه‌کار هستید و از فرورفتن آب داخل بینی و گوشتان بدتان می‌آید می‌توانید از بینی‌بند و گوش‌بند هم استفاده کنید. در حالت کلی پیشنهاد می‌شود از بینی‌بند و گوش‌بند کمتر استفاده شود. 
شناور شدن روی سطح آب در آب شور راحت‌تر است یا آب شیرین؟ 
در آب‌هایی که چگالی بیشتری دارند راحت‌تر می‌توان روی سطح آب شناور شد. به همین دلیل شناور شدن روی سطح آب‌های شور به‌مراتب راحت‌تر است.