چگونه بر ترس از شنا غلبه کنیم؟

  آبان 26, 1402   378


در این مقاله، با راهکارها و تکنیک‌های غلبه بر ترس از شنا آشنا خواهیم شد. بعد از مطالعه این مقاله خواهید دید که شناکردن آن‌قدرها هم ترسناک نیست.


شناکردن یکی از محبوب‌ترین تفریحات مردم در سرتاسر دنیاست. آب‌تنی‌کردن در آب‌های دریایی یا استخرهای لوکس، بدون شک می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. ولی آیا می‌دانستید که بیشتر از 14 میلیون نفر در دنیا از شناکردن می‌ترسند و دچار فوبیا هستند؟ این افراد از حضور در آب و حتی خیس‌شدن نیز ابا دارند و هرگز نمی‌توانند سمت این تفریح محبوب بروند.
اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که برای حل این مشکل، راهکارهای زیادی وجود دارد. امروزه ترس از شنا را می‌توان با استفاده تکنیک‌های خاصی درمان کرد و افراد را به این ورزش دوست‌داشتنی، علاقه‌مند کرد. در این مقاله از وب‌سایت موج آبی، شما را با 7 تکنیک عملی برای غلبه بر ترس از شنا، آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

با نگاهی متفاوت به ترس خود نگاه کنید

تغییر نگرش نسبت به ترس‌ها، معمولاً در عمل بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. برای غلبه بر ترس از شنا، تغییر نگاهمان نسبت به این ترس می‌تواند قدم بسیار بزرگی باشد؛ هرچند که انجام آن ممکن است بسیار دشوار باشد. برای این کار، شما باید به درون خود گوش بدهید، این ترس را تأیید کرده و با آن مواجه شوید، سپس برای اصلاح و ازبین‌بردن آن اقدام کنید.
برای مثال، زمانی که به خودتان گوش می‌دهید، احتمالاً ممکن است جمله را به خودتان بگویید: «من از شناکردن می‌ترسم، چون این کار بسیار خطرناک است.» حال باید علت چنین جمله‌ای را ریشه‌یابی کنید؛ شاید در زمان کودکی خاطره‌ای تلخ از شناکردن دارید که امروز آن را کاری خطرناک می‌دانید. بله، شناکردن می‌تواند گاهی خطرناک باشد، اما لذت آن بسیار بیشتر از خطرناک بودنش است.
هر زمان که به خودتان گفتید شناکردن می‌تواند بسیار خطرناک باشد، این را به خودتان یادآوری کنید که میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا در حال شناکردن هستند و از این کار لذت می‌برند؛ بدون آنکه اتفاق تلخی برایشان رخ دهد. با تکرار این کار، شما رفته‌رفته دیدگاهی متفاوت نسبت به شنا پیدا خواهید کرد و به‌مرورزمان، می‌توانید بر ترس خود غلبه کنید.

چگونه بر ترس از شنا غلبه کنیم؟

تصویری مثبت از شناکردن تصور کنید

این راهکار را می‌توان در ادامه راهکار قبلی در نظر گرفت. برای غلبه بر ترس از شنا، می‌توانید تصاویری مثبت از شناکردن را در ذهن خود تصور کنید. قبل از شروع به شنا، علاوه بر گرم‌کردن و تمرینات فیزیکی، انجام بعضی از تمرینات ذهنی هم نیاز است. تصویرسازی راهکاری برای آمادگی ذهنی به شمار می‌رود.
قبل از اینکه شروع به شناکردن کنید، بد نیست که خودتان را در حال این کار تصور کنید. این‌طور تصور کنید که دارید با اعتمادبه‌نفس کامل و مانند یک شناگر حرفه‌ای در آب شنا می‌کنید. سپس تصور کنید که در کنار آب، روی یک صندلی لم داده‌اید و آفتاب لذت‌بخشی به بدن شما می‌تابد. تمام لذت‌های این کار را جز به‌جز در ذهن خود تصویرسازی کنید. 
در نهایت، خودتان را این‌طور تصور کنید که بدون ترس و واهمه قرار است وارد آب شوید و یک شنای موفقیت‌آمیز را پشت سر بگذارید. رفته‌رفته با انجام این تمرین، خواهید دید که ترس از شنا در شما کمتر شده و می‌توانید راحت‌تر از گذشته دل به آب بزنید!

مقاله قبل از شنا چی بخوریم، به شما بهترین پیشنهادها را برای تغذیه قبل شنا می‌دهد.

از تکنیک‌های تنفسی برای آرامش خود استفاده کنید

از دیگر راهکارهایی که می‌توانید برای کمک به غلبه بر ترس از شنا از آن‌های استفاده کنید، به‌کارگیری تکنیک‌های تنفسی است. تنفس درست می‌تواند برای آرام‌کردن خودمان بسیار مفید باشد. ترس از شنا با اضطراب ارتباط مستقیمی دارد و اضطراب را نیز می‌توان با استفاده از تکنیک‌های تنفسی تا حد زیادی کاهش داد.
استفاده از تکنیک‌های تنفسی برای جلوگیری از ترس از شنا، بسیار ساده است. برای این کار تنها کافی است که شانه‌های خود را شل کرده و رها کنید. سپس یک نفس عمیق بکشید، مرحله دم شما باید حدود 4 ثانیه طول بکشد. سپس باید نفس خود را به مدت 2 ثانیه درون سینه حبس کنید و در نهایت، آن را به آرامی بیرون دهید. مرحله بازدم نیز باید 4 ثانیه طول بکشد. این تکنیک را به مدت 5 دقیقه تکرار کنید، آن‌گاه خواهید دید که تا چه اندازه اضطراب شما کاهش پیدا کرده است.

چگونه بر ترس از شنا غلبه کنیم؟

با ترس کاذب خود از غرق‌شدن کنار بیایید

خیلی از مردم به این دلیل از شناکردن می‌ترسند که فکر می‌کنند با ورود به آب، به‌سرعت غرق خواهند شد. دلیل این ترس آن است که هنوز به حس بی‌وزنی ناشی از قرارگرفتن در آب، عادت نکرده‌اند. همین بی‌وزنی کاری می‌کند که افراد مدام حس کنند در حال غرق‌شدن هستند. کنارآمدن با این حس ترس کاذب، می‌تواند بسیار مفید باشد. 
برای غلبه بر ترس از شنا، تنها کافی است که بعد از قرارگرفتن در آب، از دست‌وپازدن بی‌جا خودداری کند. در عوض باید عضلات خود را رها کرده و به‌اصطلاح، خودتان را شل کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، به‌آرامی روی سطح آب قرار خواهید گرفت و هرگز هم غرق نخواهید شد. به‌مرورزمان حس ترس از غرق‌شدن نیز در شما از بین خواهد رفت.

شنا را از آب‌های کم‌عمق شروع کنید

از دیگر راهکارهای ازبین‌بردن ترس از شنا، آن است که شناکردن را از آب‌های کم‌عمق آغاز کنید. قسمت کم‌عمق استخرها، استخرهای مخصوص کودکان یا حتی ساحل‌های کم‌عمق، می‌تواند بهترین جا برای شروع به غلبه بر ترس از آب باشد. برای انجام این کار، تنها کافی است که لبه استخر بنشینید و پاهای خود را داخل آب قرار دهید.
سپس آرام‌آرام وارد آب شوید؛ به‌گونه‌ای که آب تنها تا زیر کمر شما باشد. رفته‌رفته زمان بیشتری را در آب بگذرانید، به قسمت‌های عمیق‌تر بروید و از دیگران نیز در این مسیر کمک بگیرید. بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که ترس شما از شناکردن ریخته است و می‌توانید با خیالی راحت در آب باشید.

از یک مربی حرفه‌ای کمک بگیرید

از بهترین راهکارهای غلبه بر ترس از شنا، آن است که از یک مربی حرفه‌ای و باتجربه کمک بگیرید. مربی‌های حرفه‌ای می‌توانند بهترین دوست شما برای غلبه بر ترس از شناکردن باشند. یادگیری شنا امری بسیاری مهم و ظریف است و به همین دلیل برای قرارگرفتن در این مسیر، باید به فردی کاردان مراجعه کرد. همین‌طور باید توجه داشته باشید که مربی شما از ترس‌های شما نیز آگاهی کامل داشته باشد.
استفاده از روش‌های سنتی یادگیری شنا نیز برای افرادی که از شناکردن می‌ترسند جوابگو نخواهد بود؛ به همین دلیل باید حواستان باشد که مربی شنای شما، با متدهای مدرن روز آشنایی داشته باشد. مربی خوب نه‌‌تنها شنا را به‌صورت اصولی به شما آموزش می‌دهد، بلکه می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را نیز در این کار افزایش دهد.

در محیطی کنترل‌شده تمرین کنید

به‌عنوان آخرین راهکار برای غلبه بر ترس از شنا، لازم است که در محیط‌های کنترل‌شده تمرین نمایید. تمرین‌کردن برای بهبود در هر کاری ضروری است و برای حرفه‌ای شدن در شنا نیز همین‌طور است.
برای اینکه خیالتان از هر بابتی راحت باشد، بهتر است محیط‌هایی را برای شما انتخاب کنید که از هر نظر در آن‌ها احساس امنیت می‌کنید. بعد از اینکه در چنین محیطی توانستید بر ترس خود غلبه کنید، می‌توانید آرام‌آرام وارد محیط‌های حرفه‌ای‌تر و بزرگ‌تر شده و شنا را به‌ معنای واقعی تجربه کنید. 

در کنار این مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه در آب سرد شنا کنیم را بخوانید.

کلام آخر

در این مقاله از موج آبی مشهد، راهکارهای غلبه از ترس بر شنا را یاد گرفتیم. برای اینکه بتوانیم با اعتمادبه‌نفس بیشتری شنا کنیم و در نهایت به یک شناگر حرفه‌ای تبدیل شویم، لازم است که قبل از هر چیز بر ترس‌های خود غلبه کنیم. ازبین‌بردن ترس از شنا با تکنیک‌های بسیاری امروزه به امری آسان تبدیل شده است.
امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد؛ در نهایت، بگذارید که نظر شما را نیز جویا شویم. به نظر شما چه راهکار دیگری برای جلوگیری از ترس از شنا وجود دارد؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما نیز در میان بگذارید.

سؤالات متداول

برای غلبه بر ترس از شنا، آموزش شما را از کجا شروع کنیم؟
برای اینکه دچار ترس از شنا نشویم، بهتر است که یادگیری این ورزش را به‌صورت تئوری و  در خارج از آب شروع کنیم.
آیا برای غلبه بر ترس از شنا می‌توان لبه استخر را نگه داشت؟
بله، در ابتدای آموزش شنا برای غلبه بر ترس و همین‌طور برای جلوگیری از بروز حادثه، می‌توان لبه استخر را نگه داشت و تمرین کرد.
آیا حضور دوستان می‌تواند برای غلبه بر ترس از شنا مفید باشد؟
بله، اگر از شناکردن می‌ترسید و نمی‌توانید تنهایی وارد آب شوید، بهتر است که از دوستان صمیمی خود کمک بگیرید.